TECHNOLOGIA
W produkcji urządzeń GigaWatt korzystamy zawsze z najnowszych rozwiązań technicznych, poczynając od procesu projektowania aż do końcowego montażu.
Szyny dystrybucyjne
Wszystkie urządzenia marki GigaWatt wyposażone są w nowatorski, dwustopniowy system wewnętrznej dystrybucji prądu bezpośrednio do gniazd wyjściowych. Oparty jest on na masywnych szynach przewodzących wykonanych z grubych, polerowanych sztab litej miedzi o przekroju poprzecznym aż 30mm2 na każdą szynę. Pierwszy stopień zapewnia bezstratną i równomierną dystrybucję napięcia do poszczególnych gałęzi filtrujących, a drugi dostarcza napięcie bezpośrednio do gniazd wyjściowych. Umożliwia on również stabilny rozkład mocy niezależnie od obciążenia poszczególnego gniazda wyjściowego. Wszystkie typy stosowanych szyn dystrybucyjnych są własną konstrukcją marki GigaWatt i zostały zaprojektowane oraz wykonane we własnym zakresie.
Produkcja takich szyn jest niezwykle kosztowna ze względu na jakość miedzi z której są wykonywane jak i technologię ich produkcji. Szyny dystrybucyjne wykonane są z miedzi katodowej w gatunku Cu-OF (miedź beztlenowa wysokiej przewodności) oraz Cu-ETP (miedź rafinowana sposobem hutniczym o wysokiej przewodności), obie o czystości minimum 99,99%.
Miedź z której wykonane są szyny poddawana jest emaliowaniu i wyżarzaniu rafinującemu, które zagęszcza materiał polepszając jego przewodność, plastyczność oraz odporność na korozję w większości środowisk. Charakteryzuje się ona doskonałą przewodnością, niską zawartością zanieczyszczeń oraz szczątkową obecnością tlenu. Obróbkę mechaniczną szyn wykonuje się w technologii nie wydzielającej ciepła, które mogłoby powodować utlenianie miedzi i negatywnie wpłynąć na jakość przewodzenia.
W najwyzszych modelach kondycjonerów; PC-3SE, PC-4, PowerMaster, oraz w produktach z limitowanej serii “Special Edition” zastosowano srebrzone szyny dystrybucyjne.
Włączniki hydrauliczno-magnetyczne
Modele kondycjonerów PowerMaster, PC-4 oraz PC-3 SE, zostały wyposażone w specjalnej konstrukcji zaawansowany włącznik hydrauliczno-magnetyczny firmy Carling. Ten kosztowny podzespół jest wytwarzany w USA na specjalne zamówienie według specyfikacji GigaWatta.
Komponent ten pełni rolę głównego wyłącznika kondycjonera oraz elementu kontrolującego wartość prądu przepływającego przez obwody urządzenia. Przerywa obwód i otwiera styki tylko w momencie przekroczenia bezpiecznej wartości prądu przepływającego przez kondycjoner. Taki podzespół pozbawiony jest wad typowych dla bezpieczników topikowych i termicznych wraz z wszystkimi negatywnymi cechami jakie są następstwem ich prostej budowy. Te powszechnie stosowane elementy poza niską ceną i oczywistymi właściwościami zabezpieczającymi posiadają jeden newralgiczny słaby punkt wykluczający je do zastosowań audio – dławienie pełnej mocy dostarczanej do chronionego obwodu. Mankament ten jest konsekwencją bardzo małego przekroju poprzecznego tych elementów, czego pozbawiony jest włącznik hydrauliczno-magnetyczny stosowany w PC-4.
Podzespół ten gwarantuje przełączanie i dostarczanie pełnej deklarowanej mocy do zasilanych urządzeń. Poza tym odznacza się zdolnością do dostarczania prądu o dużej wartości (25A) w sposób ciągły, nawet przy wartościach chwilowych wielokrotnie większych niż nominalne (70A), tak jak ma to miejsce przy zasilaniu prądożernych wzmacniaczy mocy.
Montaż bezołowiowy RoHS
Produkcja sprzętu elektronicznego często pociąga za sobą wykorzystywanie niektórych składników szkodliwych dla środowiska (czyli dla nas samych również!). Unia Europejska już jakiś czas temu (dokładnie 27 stycznia 2003 roku) uchwaliła Dyrektywę RoHS (Restriction of use of certain Hazardous Substances), której celem jest zakaz (bądź ograniczenie) stosowania w produkcji sprzętu elektronicznego szkodliwych substancji. Obowiązuje ona we wszystkich państwach UE od 1 lipca 2006 roku.
Na liście owych szkodliwych substancji znajdują się: rtęć, kadm, ołów, chrom (sześciowartościowy), środki ochrony przed płomieniami PBB, PBDE. Dyrektywa RoHS wywodzi się bezpośrednio z innej dyrektywy – WEEE (Waste from Electrical and Electronic Equipment) i jest ściśle z nią powiązana. To powiązanie nie jest bynajmniej przypadkowe. Kraje produkujące bądź importujące sprzęt elektroniczny zdały sobie sprawę, że gałąź przemysłu, jaką stanowi przemysł elektroniczny, elektrotechniczny czy też precyzyjny stanowi jednocześnie jedno ze źródeł emisji niebezpiecznych składników do środowiska oddziałujących nie tylko na przyrodę, ale również na ludzi.
Dlatego dyrektywa RoHS stanowi poniekąd „barierę pierwszego stopnia”, która to ma za zadanie ograniczyć ilość niebezpiecznych odpadów elektronicznych
Wszystkie podzespoły elektroniczne produktów marki GigaWatt są montowanie ręcznie w technologii bezołowiowej (zgodnie z wymaganiami Dyrektywy RoHS).